Under en period har föreningen förberett sig för att gå in i Kansliservice, som är en nyutveckling av vårt system Sportadmin. Detta gör vi för att minska den administrativa bördan för kansli, sportchef, styrelse och självklart alla ledare!
Innan vi kan implementera kansliservice behöver vi dock förändra några saker i vårt sätt att arbeta. En av de sakerna är det system för rabatter vi har haft i föreningen. Vi har tidigare haft en fast träningsavgift för ledare som även är gymnaster och vi har haft en %-rabatt för ledares barn. Detta upplägg fungerar inte i kansliservice utan vi kommer att övergå till "rabatt i kronor" i alla de fall vi ger rabatter.
From höstterminen 2020 kommer alla ledare som tränar själva att få en rabatt på 1100 kr på sin träningsavgift. De ledare som har barn som tränar får 500 kr i rabatt på sina barns träningsavgifter.
För vissa blir den nya rabatten något lägre än tidigare, för andra något högre.
Dokumentet "Arvoden, ersättningar och rabatter" är uppdaterat med ovanstående information och ligger nu under dokument på ledarnas sida.
Har du som ledare frågor kring ovanstående går det bra att
maila!